Testosteron Seviyesi Doğal Yollarla Nasıl Artırılır

0 89

Halk arasında genellikle erkeklik hormonu diye anılan testosteron hormonu, androjen sınıfına ait steroid hormondur. Erkek organizmalarda fazla miktarda olmak üzere az miktarda dişi organizmalarda da üretilmektedir. Erkeklerde testislerde, dişilerde yumurtalıklarda üretilmektedir. Testosteron hormonunun üretim, salgılanması ve kontrolü beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezi tarafından gerçekleştirmektedir.

Bu hormonun vücudumuza etkileri ilk olarak anne karnında başlar. Her bebek anne karnındaki macerasına kız olarak başlamakta birlikte, 8. haftaya gelindiğinde Y kromozomu testosteron salgılanmasını tetikler ve bu tetikleme sonucu salgılanan testosteron hormonu seviyesi bebeğin cinsiyetini belirlemektedir.

Testosteron ne işe yaramaktadır?

İlk görevi cinsiyet tayini olan steroid hormonun vücudumuzda muhtelif görevleri vardır. Başlıca görevleri; vücutta erkeksi özelliklerin gelişimi, Alyuvar üretiminin düzenlenmesi, cinsel istek, kemik ve kas yoğunluğu, yağ dağılımı ve enerji seviyesi üzerinde görevleri vardır. Spordan sonra kaslarda oluşan tahribatın onarılmasında ve yağların yakılmasında da rol oynamaktadır. İlerleyen yaşlarda vücutta testosteron hormonu seviyesi giderek azalmaya başlamakta buda yağ yakım seviyesini düşürerek enerji tüketimini azaltır ve vücutta kilo alma eğilimi başlar.

Testosteron Eksikliği

Stres, uykusuzluk, depresyon, yorgunluk, kilo alımı, kas kitlesinde eksilme, seks isteğinde azalma, iktidarsızlık, kondisyon düşüklüğü, kalp hastalığı riski, osteoporoz gibi hastalıkl7dlara neden olabilmektedir. İdeal testosteron miktarı erkelerde 1 desilitrede 250 – 1100 nanolitre, kadında ise 15 – 70 nanolitre arasında olmalıdır. Eksikliği yapılan çeşitli testlerle anlaşılabilmektedir.

Peki, testosteron seviyesi doğal yollarla nasıl artırılır? Kısaca özetleyelim.

  • Stresten kaçınılmalı.
  • Yeterli ve uygun saatlerde (gece 10 – sabah 6 arası) uyumaya özen gösterilmeli.
  • Çeşitli egzersiz ve diyetlerle fazla kilolardan kurtulun malı.
  • Sigara ve alkol tüketimi mümkünse sıfıra inmeli yâda azaltılmalı. Özellikle bira tüketimine son verilmeli. Çünkü bira testosteronu östrojene çevirme sürecini hızlandırma özelliğine sahip.
  • İhtiyacımız olduğu kadar karbonhidratlı yiyeceklerden tüketmeli mümkünse şeker tüketimi sıfıra indirilmeli. Kan şekerindeki yükseklik testosteron seviyesinde ¼ lük bir azalmaya neden olmakta. Günlük tüketeceğimiz 150 gram karbonhidrat vücudumuz için yeterli miktar olup, tüketeceğimiz her fazla gram karbonhidrat ve şeker kan şekerini sürekli değiştireceğinden testosteron seviyesinde eksilmeye neden olacaktır.
  • Egzersiz programlarının içine mutlaka ağırlık çalışmaları eklenmeli ve yoğunlukları artırılmalı.
  • Testosteron miktarını artırıcı mineral ve vitaminler kullanılmalı. Özellikle d vitamini, magnezyum ve çinko gibi mineral ve vitaminlerin vücutta yeter miktarda bulunmaları testosteron seviyesinin artması aşamasında önemli bir görev arz etmektedir
  • Egzersizlerde önce testosteron miktarını artırıcı suplamentler kullanılmalı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.