Kepekten Kurtulmanın Yolları

0 65

Birçok kişi kepek probleminden müzdariptir. Ne kadar bakımlı olur iseniz olun sizi bakımsız gösterebilir. Kaşıntılara sebep olur fakat kurtulması da zor değildir. Bazı kişilerde kepekten kaynaklanan küçük basit yaralar bile oluşabilir. Öncelik ile saçınızı devamlı yıkamanız gerekmektedir. Fakat yıkama işlemini de takıntı haline getirmemek gerekiyor. Çünkü şampuanların içerisindeki kimyasallar ve fazla şampuan kullanımı da kepeğe yol açar. Banyo sırasında saçların kesinlik ile iyi durulanması gerekir. Saç derisinde kalan şampuan kalıntıları kuruyup kaşıntı ve kepeğe sebebiyet verir.

Bunun dışında yıkandıktan sonra saçlar taranmalıdır. Bu şekilde saç derisinde kalıntı oluşması ve deriye yerleşmesi önlenebilir. Beslenme şekli de kepeğe etkendir. Özellik ile şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca stres birçok hastalığın başlangıcı olduğu gibi kepeğe de sebep olur. Bu neden ile problemler üzerinde fazla durulmamalı ve sıkıntı yapılmamalıdır.

Bunların dışında uygulanabilecek yöntemler de mevcuttur. Yoğurdu masaj yaparak temiz saça uyguladığınızda kaşıntının yok olduğunu fark edeceksiniz. 10 dakika sonra durulanmalıdır. Kepeğin giderilmesi için uygun bir yöntemdir. Bitkilerden de faydalanabilirsiniz.

Özellikle kekik, ada çayı yada nane çay yapılarak saça uygulanır ise kesin çözüme kavuşursunuz. Aspirin de etkili bir yoldur. Ezdiğiniz aspirini şampuanınıza karıştırın ve uygulayın. Birkaç dakika bekleyip durulandığında etkisini görebilirsiniz. Aspirin dışında karbonat da çok etkilidir.

Şampuana katarak uygulayabileceğiniz gibi ıslak saçınıza da sadece karbonatı sürüp bekleyebilir ve etkisini gözleriniz ile görebilirsiniz. Zeytinyağı yada bebe yağı da uygulayabilirsiniz. Her iki yağdan birini saçınıza uygulayın ve bir gece bekletin. ertesi gün kepek önleyici şampuan ile yıkayın ve sonuca ulaşın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.