Isıtma Sistemleri Nedir?

0 40

 

Her evin bireyi soğuk kış günlerinde evinin sıcak olmasını ister ve bunun için ev sahipleri farklı ısıtma sistemleri tercih ederler. Bu sistemi, iç ortamdan dış ortama çıkan sıcaklık sonrası söz konusu ısı kaybının karşılanması olarak tanımlayabiliriz. Bölgesel ve merkezi olarak iki farklı başlık altında bu sistem değerlendirilir.

Merkezi Isıtma Nedir?

Bu sistem daha çok büyük yapılarda kullanılan bir sistemdir ve ısıtma işlemi için bir merkezi kazan bulunur. Isının dağıtılması için de borular kullanılır ve ısı ileticileri bu aşamada kullanıma sunulur. Boruların binanın zeminine gömerek zeminden ısıtma da bu sistemde mümkündür. Ayrıca bu sistemde ısıtma suyunun sirkülesini sağlayan bir pompa vardır.

Lokal Isıtma Nedir?

Merkezi ısıtma sistemi ile çalışma prensibi olarak benzerlikler gösterir ve en belirgin farklılığı ise, merkezi bir sistemin karşıtı olarak, bireysel ısınma bu sistemde ön plandadır. Merkezi sistem ile ortak özelliklerinden birisi de sıcak sulu sisteminin kullanılıyor olmasıdır. Kat kaloriferleri veya kombiler ile ısınma bu sistemde sağlanır. Sirkülasyonu sağlayan pompa cihazların üzerinde yer alır ve bu sistemlere örnek olarak birçok lokal ısıtma örneği vardır. Soğutma sistemleri arasında da yer alan klimalar lokal ısıtmaya örnek olarak verilebilir. Havalandırma sistemleri ile elbette karıştırılmaması gerekir. Aynı zamanda şömine ve soba ile ısınmada bölgesel ısınmaya örnek olarak verilebilecek ve birçok kesim tarafından kullanılan ısıtma sistemlerindendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.