Çillerin Azalması İçin Ne Yapılmalı

0 62

Yaz ayları ile birlikte genel olarak açık tenli insanlarda daha çok görülen çiller, sıcaklığın etkisi ile daha belirgin hale gelmektedir.  Küçük yaştaki çocuklarda görülen çiller güzel bir görüntü oluştursa da, genç yaştaki özellikle kızlarda, bebek yaştakilere göre güzel bir görüntü sergilememektedir.  Deriyi koruyan melanin tabakasının bazı bölgelerde fazlaca birikmesi sonucu çiller oluşmaya başlar.  Çillerden korunmak için özellikle güneşe fazla çıkmamak ve yaz – kış güneşten korunmak için kremler kullanmak gerekir. Ayrıca çil oluşumunu önlemek içinde C vitaminini almak için gerekli besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu durum vücudun güçlenmesi içinde önemlidir.  Lazer tedavileri ile günümüzde, çillerin oluşumunu ve ilerlemesi önlenebilmektedir.  Ayrıca evlerde çillerin tedavi edilmesi amaçlı farklı bakımlarda yapılabilir.

Limon suyu yardımı ile hazırlanan çil maskesi

Çok iyi bir leke açıcı olması ile bilinen limon, aynı zamanda her mutfakta da bolca bulunur. Bu nedenle de el yapımı maskelerde genel olarak kullanılmaktadır.  Limon, zeytinyağı ve yoğurt ile elde edilecek karışım, çillerin üzerine sürülebilir. Bunun için bir yemek kaşığı yoğurt ile 1 –2 damla zeytinyağı ve 2 – 3 damla limonun karıştırılması yeterli olur.  Bu maskenin faydası içerisinde zeytinyağı olmasından dolayı cildin kurumasını önleyici etkiye sahiptir. Bu uygulamanın özellikle çillerin renginin koyulaşmadan yapılmasında yarar vardır

Çilek yardımı ile hazırlanan çil maskesi

Cilt lekelerini gidermekte etkili bir meyve de çilektir.   Leke olan yerlere bu nedenle çileği ezerek sürmek çok etkilidir. Özellikle çil üzerinde denenmelidir. Kuru bir cilde sahip olanlar zeytinyağı ve çileği karıştırarak krem şeklinde cilde sürebilirler.  Bununla cildin fazla kurumasına engel olunur.  Bu maske hergün de uygulanabilir.  Ancak bu maskeyi kullandıktan ve cildi yıkadıktan sonra da doğal bir nemlendirici kullanmak gerekebilir. Çilleri yok etmek için düzenli şekilde çilek maskesi kullanılabilir.

Sirke yardımı İle hazırlanan çil maskesi

Sirkede asit bulunması nedeniyle cilde direkt olarak sürme işlemi uygulanmamalıdır. Suyu, sirkenin içine yemek kaşığı miktarınca koyarak karıştırın.  Bu karışım günü birlik çillere sürülebilir. Maske yapı olarak uygulama şekli bir saati geçmemelidir.  Çillerin olduğu bölgeyi yıkama işlemi bittikten sonra doğal bir nemlendirici ile nemlendirmek gerekir. Bu maske çillerin yok olması için iki gün ara ile kullanılabilir.

Sonuç olarak çiller özellikle büyük yaştaki bireyler için kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Bu durum kişiyi hem psikolojik hemde sosyalleşme olarak kötü etkileyebilmektedir. Ancak bu makalemizde belirtilen tedavi yolları uygulanırsa bu kötü durumdan kurtulmak için adım atılmış olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.