Basur Nedir, Nasıl Geçer?

0 63

Basur hastalığı, mevcut olan damarların normal yapısının bozularak genişleme göstermesi ile oluşur. Genişleyen damarlar ve etrafında bulunan bağ dokularında sarkma meydana gelir. Bu da basur hastalığının oluşumuna yol açar. Kesin bir nedeni yoktur. Fakat hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan risk grupları mevcuttur. Kalıtsal etkenler, kabızlık veya ishal durumlarının sık olması, aşırı ıkınma, yaş faktörü, hamilelik, alkol faktörü, mayalı ve asitli içecekleri çok tüketmek, baharatlı yiyeceklere çok yer vermek, uzun süre ayakta olmak veya tam tersi uzun süreli oturmak gibi nedenler basur hastalığına davetiye çıkarabilmektedir. Hastalığın belirtileri mevcut olup, iyi bir gözlem önem taşır. Belirtiler;

  • Ağrı ve şişkinlik oluşması,
  • Kanama meydana gelmesi,
  • Kaşıntının ortaya çıkması,
  • Akıntı,
  • Kişilerde yanma hissi olması ve ıslaklık hissedilmesi şeklindedir.

Basur (Hemoroid) Hastalığının Tedavi Yöntemleri

       Basur hastalığını tedavi etmek için tıbbi yöntemler uygulanabileceği gibi, bitkisel yöntemler de kullanılabilmektedir. Bitkisel yöntemler genellikle hastalık şikâyetlerini azaltmada etkilidir. Ilık suya oturarak kas rahatlatılmasını sağlamak, basur hastalığının sebep olduğu ağrıyı azaltacaktır. Ilık suya atılan karanfil çayı, çok daha fazla olumlu etki sağlamaktadır. tabi uygulanan yöntemler arasında hijyen sağlamak en önemlisidir. Özellikle tuvalet ihtiyacı sonrası, hastalıklı bölge tahriş edilmeden, bol su ile temizlenmelidir. Ayrıca dışarı sarkan basur memeleri, vazelin yardımı ile yavaşça içeri itilebilir. Bu sayede dışarıda kalmazlar ve kuruma yaparak ağrıya neden olmazlar.

Basur tedavisinde bir uzmana danışılmalı ve hastalığın kesin tanısı konulmalıdır. Ayrıca kaçıncı evrede olunduğu ve neler yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgi alınması gerekir. Basur hastalığı için pek çok tıbbi yöntem de mevcuttur. Ameliyatsız ve anestezi yapılmadan uygulanan ısı hasarı yöntemi, hemoroid pakesinin kendiliğinden düşmesini sağlayan bağlama yöntemi, skleroterapi, stapler, hemoroid pakelerine neden olan damarların bağlanma yöntemi, lazer tedavisi şeklinde geniş bir tedavi ağı mevcuttur. Geneli ameliyatsız, kansız yöntemler olup, uzman tarafından karar verilmesi gerekir. Tabi hastalığın ilerleme boyutuna ve evresine göre cerrahi müdahale yapılması da, kimi zaman basur hastalığı için tek seçenek olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.